Nasza nowa podstrona - projekty drogowe. Podsumowanie realizacji drĂłg rowerowych. | |
2009-12-17
|
Na stronie internetowej ZarzÄ du DrĂłg Miejskich utworzona zostaĹa podstrona "Projekty drogowe", na ktĂłrej bÄdÄ prezentowane projekty drĂłg realizowanych przez ZDM. Ma ona umoĹźliwiÄ mieszkaĹcom Poznania zapoznanie siÄ z nowymi inwestycjami drogowymi. Podstrona powstaĹa w celu zbierania opinii na temat proponowanych rozwiÄ zaĹ drogowych. Pierwszymi z omawianych projektĂłw
sÄ âProjekt modernizacji ulic: BuĹgarskiej na odcinku od ulicy MarceliĹskiej do ulicy Grunwaldzkiejâ oraz âProjekty ulic: WÄgorka, Ptasiej, WaĹbrzyskiej i MarceliĹskiej na odcinku od ulicy WaĹbrzyskiej do ulicy BuĹgarskiejâ.
W 2009 roku ZarzÄ d DrĂłg Miejskich oddaĹ do uĹźytku ponad 12 kilometrĂłw drĂłg rowerowych i pieszo â rowerowych w ulicach: BohaterĂłw Westerplatte (1,1 km), BuĹgarskiej na odcinkach od ulicy ĹubieĹskiej do âBiedronkiâ (0,22 km), Bukowskiej, na odcinku od Szamotulskiej do Przybyszewskiego (0,35 km), GĹogowskiej na odcinku od Rawickiej do strumienia Junikowskiego (0,5 km), Katowickiej (0,15 km), KsiÄ ĹźÄcej (0,3 km), Lechickiej (1,31 km), MarceliĹskiej â ĹÄ czniki przy BuĹgarskiej (0,2 km), Noskowskiego â kontrapas (0,15 km), Ostatniej, na odcinku od Kopaniny do Konarzewskiej (0,75 km), Rodawskiej â chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym (0,65 km), StaroĹÄckiej, na odcinku od duktu leĹnego przy Forcie I
do Autostrady A2 (0,9 km), StróşyĹskiego â turystyczny szlak rowerowy (0,18 km), Szamarzewskiego, na odcinku od Przybyszewskiego do Szamotulskiej (0,32 km), Szarotkowej (1,8 km), Winogrady â drogi rowerowe i tzw. pasy techniczne (2,05 km), Tarnowskiej (0,5 km), Wojska Polskiego na odcinku od Witosa do wjazdu na Uniwersytet Przyrodniczy (0,32 km) oraz na Strzeszynie L (0,6 km).
Obecnie, codziennemu ruchowi rowerowemu sĹuĹźy 88 km drĂłg rowerowych i pieszo-rowerowych. Warto dodaÄ, Ĺźe rozpoczÄte zostaĹy nastÄpne inwestycje. W ramach modernizacji ulicy Bukowskiej powstanie droga rowerowa na odcinku od ul. Prostej do granicy miasta (ok. 4 km). Kontynuowana jest budowa drogi rowerowej w ciÄ gu ul. StaroĹÄckiej - prace toczÄ siÄ na odcinku od Autostrady A2 do ul. Lipnickiej (ok. 0,6 km). W ramach modernizacji zachodniej jezdni ul. Przybyszewskiego powstaje droga pieszo-rowerowa o dĹugoĹci ok. 0,3 km.
W planach inwestycyjnych ZDM na lata 2010-2011 znajdujÄ siÄ kolejne drogi rowerowe w ulicach: arcybiskupa Augusta Hlonda (tzw. Nowe Zawady) na odcinku od ul. Podwale do ul. GĹĂłwnej, arcybiskupa Walentego Dymka, BuĹgarskiej na odcinku od MarceliĹskiej do Grunwaldzkiej wraz z ulicami PtasiÄ , WaĹbrzyskÄ , WÄgorka, MarceliĹskÄ na odcinku od WaĹbrzyskiej do BuĹgarskiej, StaroĹÄckiej â ostatni etap â od Lipnickiej do Rydzowej, KraĹcowej, DziÄgielowej, Przybyszewskiego na odcinku od Szamarzewskiego do ronda Jana Nowaka - JezioraĹskiego, Bukowskiej od Przybyszewskiego do centrum.
W 2009 roku ZDM przeprowadziĹ remonty istniejÄ cych drĂłg rowerowych w ciÄ gu alei Armii PoznaĹ oraz ulicy Ĺťeromskiego. Droga rowerowa po wschodniej stronie ulicy Ĺťeromskiego zyskaĹa nowÄ nawierzchniÄ bitumicznÄ .
W tym roku w pasie drogowym administrowanym przez ZDM zostaĹy ustawione nowe stojaki rowerowe.
W wyniku wspĂłlnych dziaĹaĹ ZDM i âGazety Wyborczejâ stojaki pojawiĹy siÄ: na skrzyĹźowaniu Ĺw. Marcin
i Gwarnej, PĂłĹwiejskiej, 27 Grudnia, DÄ browskiego oraz na Starym Rynku, ĹÄ cznie 19 sztuk. Gazeta Wyborcza deklaruje kontynuowanie akcji. Ustalone zostaĹy kolejne lokalizacje.
W czerwcu bieĹźÄ cego roku z inicjatywy Fundacja All For Planet otwarty zostaĹ PoznaĹski WÄzeĹ SzlakĂłw Rowerowych na Malcie, w ktĂłrym zbiegajÄ siÄ wszystkie rowerowe szlaki turystyczne wychodzÄ ce z Poznania. Na terenie miasta szlaki turystyczne prowadzÄ drogami rowerowymi lub ulicami bezpiecznymi dla ruchu rowerowego. W miejscach, gdzie korzystanie z jezdni moĹźe byÄ niebezpieczne dla turysty rowerowego ZDM dopuĹciĹ ruch rowerowy na chodnikach, oczywiĹcie tam gdzie warunki terenowe i ruchowe na to pozwalajÄ .
W 2009 roku staraniem ZDM ukazaĹ siÄ przewodnik âRowerem po Poznaniuâ. Naszym celem byĹa popularyzacja roweru jako alternatywnego Ĺrodka transportu w dojazdach codziennych oraz pokazanie atrakcyjnych kierunkĂłw wycieczek rowerowych na terenie Poznania i okolic. Przewodnik, w nakĹadzie 5000 egzemplarzy, ukazaĹ siÄ przy dofinansowaniu z GFOĹiGW. Kolportowany byĹ nieodpĹatnie.
CieszyĹ siÄ ogromnym powodzeniem. Przewodnik w wersji elektronicznej znajduje siÄ na naszej stronie internetowej.
Zobacz więcej: |
» Projekty drogowe |
» Przewodnik rowerowy |