Nasza nowa podstrona - projekty drogowe. Podsumowanie realizacji drĂłg rowerowych.
2009-12-17
Dzisiaj, 17 grudnia br. w siedzibie ZDM odbyło się spotkanie z dziennikarzami. Przedstawiliśmy nową podstronę na naszej stronie internetowej, zaprezentowaliśmy osiągnięcia i zamierzenia dotyczące budowy dróg rowerowych oraz te dotyczące działań promujących zrównoważony transport oraz bezpieczeństwo ruchu.
Na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich utworzona została podstrona "Projekty drogowe", na której będą prezentowane projekty dróg realizowanych przez ZDM. Ma ona umożliwić mieszkańcom Poznania zapoznanie się z nowymi inwestycjami drogowymi. Podstrona powstała w celu zbierania opinii na temat proponowanych rozwiązań drogowych. Pierwszymi z omawianych projektów
są „Projekt modernizacji ulic: Bułgarskiej na odcinku od ulicy Marcelińskiej do ulicy Grunwaldzkiej” oraz „Projekty ulic: Węgorka, Ptasiej, Wałbrzyskiej i Marcelińskiej na odcinku od ulicy Wałbrzyskiej do ulicy Bułgarskiej”.

W 2009 roku Zarząd Dróg Miejskich oddał do użytku ponad 12 kilometrów dróg rowerowych i pieszo – rowerowych w ulicach: Bohaterów Westerplatte (1,1 km), Bułgarskiej na odcinkach od ulicy Łubieńskiej do „Biedronki” (0,22 km), Bukowskiej, na odcinku od Szamotulskiej do Przybyszewskiego (0,35 km), Głogowskiej na odcinku od Rawickiej do strumienia Junikowskiego (0,5 km), Katowickiej (0,15 km), Książęcej (0,3 km), Lechickiej (1,31 km), Marcelińskiej – łączniki przy Bułgarskiej (0,2 km), Noskowskiego – kontrapas (0,15 km), Ostatniej, na odcinku od Kopaniny do Konarzewskiej (0,75 km), Rodawskiej – chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym (0,65 km), Starołęckiej, na odcinku od duktu leśnego przy Forcie I
do Autostrady A2 (0,9 km), Stróżyńskiego – turystyczny szlak rowerowy (0,18 km), Szamarzewskiego, na odcinku od Przybyszewskiego do Szamotulskiej (0,32 km), Szarotkowej (1,8 km), Winogrady – drogi rowerowe i tzw. pasy techniczne (2,05 km), Tarnowskiej (0,5 km), Wojska Polskiego na odcinku od Witosa do wjazdu na Uniwersytet Przyrodniczy (0,32 km) oraz na Strzeszynie L (0,6 km).
Obecnie, codziennemu ruchowi rowerowemu służy 88 km dróg rowerowych i pieszo-rowerowych. Warto dodać, że rozpoczęte zostały następne inwestycje. W ramach modernizacji ulicy Bukowskiej powstanie droga rowerowa na odcinku od ul. Prostej do granicy miasta (ok. 4 km). Kontynuowana jest budowa drogi rowerowej w ciągu ul. Starołęckiej - prace toczą się na odcinku od Autostrady A2 do ul. Lipnickiej (ok. 0,6 km). W ramach modernizacji zachodniej jezdni ul. Przybyszewskiego powstaje droga pieszo-rowerowa o długości ok. 0,3 km.
W planach inwestycyjnych ZDM na lata 2010-2011 znajdują się kolejne drogi rowerowe w ulicach: arcybiskupa Augusta Hlonda (tzw. Nowe Zawady) na odcinku od ul. Podwale do ul. Głównej, arcybiskupa Walentego Dymka, Bułgarskiej na odcinku od Marcelińskiej do Grunwaldzkiej wraz z ulicami Ptasią, Wałbrzyską, Węgorka, Marcelińską na odcinku od Wałbrzyskiej do Bułgarskiej, Starołęckiej – ostatni etap – od Lipnickiej do Rydzowej, Krańcowej, Dzięgielowej, Przybyszewskiego na odcinku od Szamarzewskiego do ronda Jana Nowaka - Jeziorańskiego, Bukowskiej od Przybyszewskiego do centrum.
W 2009 roku ZDM przeprowadził remonty istniejących dróg rowerowych w ciągu alei Armii Poznań oraz ulicy Żeromskiego. Droga rowerowa po wschodniej stronie ulicy Żeromskiego zyskała nową nawierzchnię bitumiczną.
W tym roku w pasie drogowym administrowanym przez ZDM zostały ustawione nowe stojaki rowerowe.
W wyniku wspólnych działań ZDM i „Gazety Wyborczej” stojaki pojawiły się: na skrzyżowaniu św. Marcin
i Gwarnej, Półwiejskiej, 27 Grudnia, Dąbrowskiego oraz na Starym Rynku, łącznie 19 sztuk. Gazeta Wyborcza deklaruje kontynuowanie akcji. Ustalone zostały kolejne lokalizacje.
W czerwcu bieżącego roku z inicjatywy Fundacja All For Planet otwarty został Poznański Węzeł Szlaków Rowerowych na Malcie, w którym zbiegają się wszystkie rowerowe szlaki turystyczne wychodzące z Poznania. Na terenie miasta szlaki turystyczne prowadzą drogami rowerowymi lub ulicami bezpiecznymi dla ruchu rowerowego. W miejscach, gdzie korzystanie z jezdni może być niebezpieczne dla turysty rowerowego ZDM dopuścił ruch rowerowy na chodnikach, oczywiście tam gdzie warunki terenowe i ruchowe na to pozwalają.
W 2009 roku staraniem ZDM ukazał się przewodnik „Rowerem po Poznaniu”. Naszym celem była popularyzacja roweru jako alternatywnego środka transportu w dojazdach codziennych oraz pokazanie atrakcyjnych kierunków wycieczek rowerowych na terenie Poznania i okolic. Przewodnik, w nakładzie 5000 egzemplarzy, ukazał się przy dofinansowaniu z GFOŚiGW. Kolportowany był nieodpłatnie.
Cieszył się ogromnym powodzeniem. Przewodnik w wersji elektronicznej znajduje się na naszej stronie internetowej.