Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu
System Informacji Miejskiej
Drogi publiczne
w administracji ZDM
Oświetlenie uliczne
w administracji ZDM
Program budowy
dróg lokalnych
Obiekty inżynierskie dostosowane
do potrzeb osób
niepełnosprawnych
Zieleń przyuliczna
Współdziałanie
z mieszkańcami
Katalog Nawierzchni Chodników Poznania Etap I- Stare Miasto-Centrum
Utrudnienia w ruchu
projekty drogowe
Inżynieria Ruchu
Zieleń przyuliczna
sowa
ZKD
Ogródki gastronomiczne
Rowerem po Poznaniu
BIP
drukuj
OPŁATY ZA ODPROWADZANIE ŚCIEKÓW OPADOWYCH I ROZTOPOWYCH
2009-06-26
Poznań należy do miast o najniższej sumie opadów rocznych w kraju oraz opadającym poziomie wód gruntowych. Naukowcy mówią wręcz o zjawisku stepowienia Wielkopolski. Miasto Poznań w trosce o ochronę środowiska naturalnego wprowadziło opłaty za wprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej. Celem jest zagospodarowanie drogocennych wód opadowych na terenie miasta.
Zgodnie z Uchwała Rady Miasta Poznania z dnia 13 stycznia 2009 roku, z dniem
1 lipca 2009 roku, każdy kto wprowadza ścieki opadowe i roztopowe do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej ma obowiązek uiszczania opłat. Uchwałę w imieniu Prezydenta Miasta Poznania realizuje Zarząd Dróg Miejskich. ZDM powołał zespół ds. kanalizacji deszczowej odpowiedzialny za realizację zadania. Została uruchomiona specjalna infolinia 061-652-96-46, strona internetowa z której można pobrać wniosek o zawarcie umowy na wprowadzanie do miejskiej kanalizacji deszczowej ścieków opadowych i roztopowych, obliczyć wysokość opłaty oraz znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Podstawą obliczenia kwoty opłaty jest wielkość powierzchni płaszczyzn zakwalifikowanych do czterech grup odbiorców usług:
Do grupy I należą - powierzchnie portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów z wyłączeniem powierzchni dachów (w rzucie poziomym); do grupy II - powierzchnie dróg wewnętrznych
i parkingów w obrębie osiedli mieszkaniowych; do grupy III - powierzchnie dachów (w rzucie poziomym) budynków przemysłowych, handlowych, usługowych oraz inne powierzchnie nie wymienione w pozostałych grupach taryfowych; do grupy IV - powierzchnie dachów (w rzucie poziomym) zabudowy mieszkalnej, sakralnej oraz budynków miejskich jednostek organizacyjnych Miasta Poznania.
Przy obliczaniu powierzchni dachu niezależnie od jego kształtu do obliczania opłat przyjmujemy powierzchnię rzutu dachu na płaszczyznę poziomą (płaszczyznę gruntu). Wysokość opłat została ustalona na 0,08 – 0,13 złotych/ metr kwadratowy/ miesiąc netto. Jednocześnie Uchwała z dnia 13 stycznia wprowadziła dopłaty od 0,05 do 0,12 zł.
Po wprowadzeniu dopłat, przykładowo, dla domu jednorodzinnego (dotyczy grupy IV), którego dach w rzucie poziomym i podjazd mają razem sto metrów kwadratowych powierzchni miesięczna opłata za odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych wyniesie 1 złotych plus VAT.
Warto zaznaczyć, że powierzchnie, z których wody opadowe i roztopowe
są zagospodarowywane na terenie nieruchomości (gromadzone w zbiornikach bezodpływowych lub wprowadzane do gruntu) i nie są wprowadzane do kanału otwartego lub zamkniętego miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, nie podlegają opłacie.

Więcej informacji znaleźć można na naszej stronie internetowej.
© Zarząd Dróg Miejskich, ul. Wilczak 16, 61-623 Poznań, tel.: 616477200, fax.: 618201709, e-mail: zdm@zdm.poznan.pl