|
Łazarz się zazieleni
|
2016-09-26
|
118 drzew będzie posadzonych na Łazarzu. Jest to jeden z elementów przywracania dawnego blasku tej części Poznania.
Już wkrótce Zarząd Dróg Miejski rozpocznie sadzenie drzew na Łazarzu między innymi w ramach projektu "100 drzew dla Łazarza". Mają się one pojawić głównie tam, gdzie już kiedyś rosły, a z różnych przyczyn zostały usunięte.
- W wielu tych miejscach wciąż widać pozostałości po wycince - mówi Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz. Według niego bardzo dobrze się stanie, że znów będzie więcej zieleni w tej części Poznania.
O konieczności powiększenia liczby "zielonych" miejsc mówią także inni przedstawiciele lokalnej społeczności. Nasadzenia realizowane są w ramach projekt "100 drzew dla Łazarza" zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Dodatkowo ZDM posadzi drzewa wzdłuż ulic Stablewskiego, Dmowskiego i Łukaszewicza.
Lokalizacja poszczególnych drzew jest wynikiem precyzyjnego projektu, którego celem było takie zagospodarowanie terenu, aby możliwie najpełniej wykorzystać, i tak niewystarczającą, wolną przestrzeń jaką mamy na Łazarzu.
Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku, kumulacja robót nastąpi w październiku i listopadzie. Na ich postęp wpływ będzie miało wiele czynników - jednym z głównych jest pogoda. Do tego okazuje się, że w niektórych miejscach pod ziemią znajdują się kawałki betonu, pokruszone cegły. Trzeba będzie je usunąć, zanim będzie można przystąpić do typowo ogrodniczych prac. Na Łazarzu oprócz drzew pojawią się także krzewy i byliny.
Trzeba zaznaczyć, że głównym celem drzewostanu przyulicznego nie jest upiększanie miasta. Nadrzędną funkcją jest poprawa warunków życia mieszkańców. Korzyści, jakie dają drzewa w mieście są nieocenione. Poprawiają jakość powietrza ? pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Oczyszczają powietrze z pyłów i gazów. Dzięki jednemu drzewu zapylenie w jego otoczeniu może zostać zredukowane nawet o 75 procent.
Dodatkowo mogą pełnić rolę ekranów akustycznych i zmniejszać hałas dobiegający z ulicy o połowę. Pochłaniają również wody opadowe przez co zmniejsza się ryzyko podtopień podczas deszczu. Jednocześnie mają kojący wpływ na człowieka. Jak przekonują badania naukowców z USA - ich wygląd oraz szum liści powoduje zmniejszenie poziomu stresu i pomaga w relaksie.
W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono również analizy cen nieruchomości pod względem okolicznych terenów zielonych. Okazało się, że jeśli w bezpośredniej bliskości wystawionego do sprzedaży obiektu są drzewa, to cena domu lub mieszkania była o średnio 15 procent wyższa od oferowanych w miejscach gdzie nie ma tego typu roślinności.