Od 1 kwietnia mogÄ funkcjonowaÄ ogrĂłdki gastronomiczne | |
2012-03-27
|
Zgodnie z UchwaĹÄ Rady Miasta Poznania z dnia 30 sierpnia 2011 zmieniajÄ ca UchwaĹÄ Rady Miasta Poznania z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie wysokoĹci stawek opĹat za zajÄcie pasa drogowego drĂłg publicznych w granicach administracyjnych miasta Poznania stawki opĹat za zajÄcie 1 m² pasa drogowego za 1 dzieĹ, zróşnicowane zostaĹy wedĹug stref:
⢠strefa staromiejska â obejmuje obszar ograniczony ulicami: Solna, Wolnica, MaĹe Garbary, Garbary, PodgĂłrna, Aleje Marcinkowskiego; stawka opĹaty wynosi 1 zĹ;
⢠strefa ĹrĂłdmiejska - obejmuje obszar ograniczony ulicami: PodgĂłrna, Garbary, Strzelecka, KrĂłlowej Jadwigi, Matyi, Most Dworcowy, Roosevelta, Nowowiejskiego, Solna, Aleje Marcinkowskiego; stawka opĹaty wynosi 80 gr;
⢠strefa poĹrednia â obejmuje obszar przylegajÄ cy do strefy staromiejskiej i ĹrĂłdmiejskiej, ograniczony ulicami: Lechicka, Witosa, Niestachowska, Ĺťeromskiego, Przybyszewskiego, Reymonta, HetmaĹska, Ĺťegrze, Chartowo, Dymka, Browarna, ĹwiatopeĹka, Warszawska, WyszyĹskiego oraz rzekami CybinÄ i WartÄ od mostu Mieszka I do mostu Lecha; stawka opĹat wynosi 60 gr;
⢠strefa peryferyjna â obejmuje obszar pomiÄdzy strefÄ poĹredniÄ a granicÄ miasta Poznania; stawka opĹaty wynosi 40 gr.
Nie ulegajÄ zmianie stawki opĹat na pĹycie Starego Rynku, tak jak w minionych latach miesiÄczny czynsz dzierĹźawy wynosi 50 zĹ netto za metr kwadratowy. Tryb przyznawania oraz zasady urzÄ dzania i funkcjonowania ogrĂłdkĂłw gastronomicznych okreĹla ZarzÄ dzenie Prezydenta Miasta Poznania, ze zmianami. Warto wymieniÄ kilka z nich:
- ogrĂłdek winien byÄ wyposaĹźony w kosze na Ĺmieci, ktĂłre powinny byÄ codzienne opróşniane i okresowo dezynfekowane,
- dzierĹźawca winien dbaÄ o czystoĹÄ i porzÄ dek na terenie ogrĂłdka i w odlegĹoĹci 2 metrĂłw od jego granicy,
- dzierĹźawcaâ jest zobowiÄ zany do terminowego pĹacenia czynszu,
- zakazana jest emisja muzyki mechanicznej, dopuszczalna jest muzyka âna Ĺźywoâ z zachowaniem ciszy nocnej w godzinach od 22.00 do 6.00,
- na widocznym miejscu musi byÄ umieszczona informacja o dostÄpnych toaletach, z ktĂłrych mogÄ korzystaÄ klienci danego ogrĂłdka.
Sezon na ogrĂłdki rozpoczyna siÄ 1 kwietnia i trwa do 30 wrzeĹnia z moĹźliwoĹciÄ przedĹuĹźenia do koĹca paĹşdziernika.
O lokalizacjÄ ogrĂłdkĂłw na Starym Rynku mogÄ wnioskowaÄ podmioty gospodarcze, ktĂłre prowadzÄ dziaĹalnoĹÄ gastronomicznÄ w budynkach przylegajÄ cych do pĹyty Starego Rynku. Podmioty podpisujÄ ce umowÄ z ZarzÄ dem DrĂłg Miejskich muszÄ przedstawiÄ zgodÄ Miejskiego Konserwatora ZabytkĂłw na lokalizacjÄ ogrĂłdka.
ZDM pobiera rĂłwnieĹź kaucjÄ w wysokoĹci 3000 zĹ od przedsiÄbiorcĂłw, ktĂłrzy w poprzednich latach przestrzegali zasad lokalizacji i funkcjonowania ogrĂłdkĂłw oraz od tych, ktĂłrzy po raz pierwszy wystÄpujÄ z wnioskiem o lokalizacjÄ ogrĂłdka. Kaucja dla pozostaĹych przedsiÄbiorcĂłw wynosi 6000 zĹ.
Tak jak w poprzednich latach miÄdzy ulicami WielkÄ a WoĹşnÄ dopuszcza siÄ moĹźliwoĹÄ ustawienia stolikĂłw i krzeseĹ. W tym roku, pracownicy ZDM zapraszali wĹaĹcicieli lokali gastronomicznych do oĹźywienia miejskiej przestrzeni Starego Miasta. OdwiedziliĹmy ponad 90 podmiotĂłw prowadzÄ cych dziaĹalnoĹÄ gastronomicznÄ wokóŠStarego Rynku zapraszajÄ c do wspĂłĹpracy.
foto ZDM