Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu
System Informacji Miejskiej
Drogi publiczne
w administracji ZDM
Oświetlenie uliczne
w administracji ZDM
Program budowy
dróg lokalnych
Obiekty inżynierskie dostosowane
do potrzeb osób
niepełnosprawnych
Zieleń przyuliczna
Współdziałanie
z mieszkańcami
Katalog Nawierzchni Chodników Poznania Etap I- Stare Miasto-Centrum
Utrudnienia w ruchu
projekty drogowe
Inżynieria Ruchu
Zieleń przyuliczna
sowa
ZKD
Ogródki gastronomiczne
Rowerem po Poznaniu
BIP
drukuj
Konferencja prasowa „Ochrona zieleni przyulicznej w okresie zimowym”
2011-11-23
Dziś, tj. 23 listopada 2011 roku, w Sali Malinowej Urzędu Miejskiego w Poznaniu, odbyła się konferencja prasowa pn. „Ochrona zieleni przyulicznej w okresie zimowym”. Gospodarzem konferencji był Prezydent Mirosław Kruszyński. Udział w konferencji wzięli: prof. dr hab. Tadeusz Baranowski – kierownik katedry metod ochrony roślin Uniwersytetu Przyrodniczego i założyciel Forum dyskusyjnego „Zieleń w mieście”, dr Piotr Zubielik – przewodniczący Rady Osiedla Podolany – opiekun drzewostanów alejowych Podolan, od lat opowiadający się za ekologicznym zimowym utrzymaniem ulic, dr Piotr Szczepanowski – zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UMP, Jacek Chilomer – zastępca komendanta Straży Miejskiej w Poznaniu, Katarzyna Bolimowska – zastępca dyrektora ZDM ds. zarządzania drogami, Jagoda Czosnowska – przedstawiciel Koła Naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego Sekcji Architektury Krajobrazu.
Prelegentem była Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Utrzymania
TerenĂłw Zieleni ZDM.
Konferencji towarzyszyła wystawa poświęcona utrzymaniu zieleni przyulicznej na terenie Poznania, w pasach drogowych administrowanych przez ZDM. Pokazaliśmy również maty zabezpieczające zieleń przed szkodliwym działaniem soli i błota pośniegowego oraz zabezpieczenia koron młodych drzew.

Ochrona zieleni przyulicznej w okresie zimowym

Obowiązek dbałości o stan środowiska naturalnego wynika z zapisów prawa takich jak Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku, Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, czy przyjętej przez Unię Europejską Strategii Zrównoważonego Rozwoju UE. Artykuł 86 Konstytucji RP z 1997 roku: „Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie”.
W praktyce oznacza to, że odpowiedzialność za środowisko ponoszą wszyscy począwszy od ustawodawcy, przez służby miejskie, specjalistów i środowiska naukowe, media po dozorców, mieszkańców, kierowców.
Szczególnie ważne jest utrzymanie terenów zieleni w aglomeracjach miejskich. Drzewa produkują niezbędny do życia tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i szkodliwe gazy, zatrzymują szkodliwe pyły, obniżają temperaturę latem, dają cień, zwiększają wilgotność powietrza, chronią przed wiatrem, tłumią hałas, sprzyjają retencji wody, wydzielają substancje o działaniu bakteriobójczym, urozmaicają przestrzeń miejską, poprawiają jej estetykę, wpływają pozytywnie na psychikę. Miejskie drzewa stanowią wyjątkowy majątek trwały a ich wartość, wzrasta wraz z wiekiem.
W dużych aglomeracjach miejskich utrzymanie terenów zielonych, drzew jest szczególnie trudne. W Poznaniu trudności w tym względzie potęguje fakt, że występuje tu największy deficyt wód opadowych w całej Polsce – 500 mm rocznego opadu przy 1000 – 1100 mm na Podkarpaciu.
Jedną z najważniejszych przyczyn obumierania drzew przyulicznych, obok ograniczenia przestrzeni dla rozwoju roślinności, zagęszczenia gruntu jest szkodliwe działanie soli. Sól używana zimą do likwidacji śliskości przedostaje się do korzeni drzew i krzewów. Przez nadmiar soli w glebie rośliny nie są w stanie pobierać składników pokarmowych i wody. Przejeżdżające z dużą szybkością samochody wzbijają w powietrze miliony kropel zasolonej wody. Toksyczny aerozol solny powoduje zamieranie zwłaszcza młodych roślin.
W związku z brakiem roślin całkowicie odpornych na zasolenie oraz odpornych na poparzenia stężonymi substancjami chemicznymi, w poznańskich pasach drogowych sadzone są jedynie gatunki najbardziej odporne. Część z nich oddzielona jest od szkodliwych czynników ścianami murków, część sadzona jest w gazonach i donicach. Niektóre towarzyszące ruchliwym trasom komunikacyjnym sezonowo zabezpieczane są matami. Nawet przy pielęgnacji wszystkich młodych obsadzeń łącznie z ich podlewaniem, straty
z powodu nadużywania soli w drzewostanie przyulicznym z roku na rok są coraz większe.
Szkodliwe działanie soli wpływa również na zniszczenia nawierzchni jezdni i chodników, korozję obiektów inżynierskich (mostów, wiaduktów, kładek) oraz elementów infrastruktury drogowej, takich jak na przykład latarnie uliczne, kosze, barierki, ogrodzenia, niszczenie infrastruktury podziemnej, zanieczyszczenie wód gruntowych, elewacji budynków, korozję samochodów, zwłaszcza podwozi, opon, karoserii, niszczenie obuwia.
Zwracamy się z gorącym apelem do mieszkańców, dozorców o używanie ekologicznych materiałów uszorstniających i ograniczenie stosowania materiałów chemicznych, zaopatrzenie się w piasek, nie używanie soli do wytapiania śniegu oraz o nie składowanie śniegu, błota pośniegowego wokół drzew i na terenach zieleni przyulicznej. Prosimy kierowców o przygotowanie samochodów do jazdy w zimie, wymianę opon na zimowe, dostosowanie jazdy, zwłaszcza prędkości do warunków zimowych.

Informujemy, ze wspólnie z innymi służbami miejskimi, Wydziałem Ochrony Środowiska UMP, przygotowywana jest ulotka mówiąca o szkodliwości działania soli na zieleń przyuliczną. Ulotkę będą kolportować strażnicy miejscy oraz kontrolerzy SPP.
Koło Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego Sekcji Architektury Krajobrazu zapowiedziało organizację happeningów, których celem będzie edukacja ekologiczna. O zaangażowanie się w działania na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców Poznania poprosiliśmy przedstawicieli poznańskich mediów.

foto ZDM
Zobacz więcej:
» Prezentacja z konferencji prasowej
© Zarząd Dróg Miejskich, ul. Wilczak 16, 61-623 Poznań, tel.: 616477200, fax.: 618201709, e-mail: zdm@zdm.poznan.pl