Konferencja prasowa âOchrona zieleni przyulicznej w okresie zimowymâ | |
2011-11-23
|
Prelegentem byĹa Agnieszka Szulc, naczelnik WydziaĹu Utrzymania
TerenĂłw Zieleni ZDM.
Konferencji towarzyszyĹa wystawa poĹwiÄcona utrzymaniu zieleni przyulicznej na terenie Poznania, w pasach drogowych administrowanych przez ZDM. PokazaliĹmy rĂłwnieĹź maty zabezpieczajÄ ce zieleĹ przed szkodliwym dziaĹaniem soli i bĹota poĹniegowego oraz zabezpieczenia koron mĹodych drzew.
Ochrona zieleni przyulicznej w okresie zimowym
ObowiÄ zek dbaĹoĹci o stan Ĺrodowiska naturalnego wynika z zapisĂłw prawa takich jak Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku, Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, czy przyjÄtej przez UniÄ EuropejskÄ Strategii ZrĂłwnowaĹźonego Rozwoju UE. ArtykuĹ 86 Konstytucji RP z 1997 roku: âKaĹźdy jest obowiÄ zany do dbaĹoĹci o stan Ĺrodowiska i ponosi odpowiedzialnoĹÄ za spowodowane przez siebie jego pogorszenieâ.
W praktyce oznacza to, Ĺźe odpowiedzialnoĹÄ za Ĺrodowisko ponoszÄ wszyscy poczÄ wszy od ustawodawcy, przez sĹuĹźby miejskie, specjalistĂłw i Ĺrodowiska naukowe, media po dozorcĂłw, mieszkaĹcĂłw, kierowcĂłw.
SzczegĂłlnie waĹźne jest utrzymanie terenĂłw zieleni w aglomeracjach miejskich. Drzewa produkujÄ niezbÄdny do Ĺźycia tlen, pochĹaniajÄ dwutlenek wÄgla i szkodliwe gazy, zatrzymujÄ szkodliwe pyĹy, obniĹźajÄ temperaturÄ latem, dajÄ cieĹ, zwiÄkszajÄ wilgotnoĹÄ powietrza, chroniÄ przed wiatrem, tĹumiÄ haĹas, sprzyjajÄ retencji wody, wydzielajÄ substancje o dziaĹaniu bakteriobĂłjczym, urozmaicajÄ przestrzeĹ miejskÄ , poprawiajÄ jej estetykÄ, wpĹywajÄ pozytywnie na psychikÄ. Miejskie drzewa stanowiÄ wyjÄ tkowy majÄ tek trwaĹy a ich wartoĹÄ, wzrasta wraz z wiekiem.
W duĹźych aglomeracjach miejskich utrzymanie terenĂłw zielonych, drzew jest szczegĂłlnie trudne. W Poznaniu trudnoĹci w tym wzglÄdzie potÄguje fakt, Ĺźe wystÄpuje tu najwiÄkszy deficyt wĂłd opadowych w caĹej Polsce â 500 mm rocznego opadu przy 1000 â 1100 mm na Podkarpaciu.
JednÄ z najwaĹźniejszych przyczyn obumierania drzew przyulicznych, obok ograniczenia przestrzeni dla rozwoju roĹlinnoĹci, zagÄszczenia gruntu jest szkodliwe dziaĹanie soli. SĂłl uĹźywana zimÄ do likwidacji ĹliskoĹci przedostaje siÄ do korzeni drzew i krzewĂłw. Przez nadmiar soli w glebie roĹliny nie sÄ w stanie pobieraÄ skĹadnikĂłw pokarmowych i wody. PrzejeĹźdĹźajÄ ce z duĹźÄ szybkoĹciÄ samochody wzbijajÄ w powietrze miliony kropel zasolonej wody. Toksyczny aerozol solny powoduje zamieranie zwĹaszcza mĹodych roĹlin.
W zwiÄ zku z brakiem roĹlin caĹkowicie odpornych na zasolenie oraz odpornych na poparzenia stÄĹźonymi substancjami chemicznymi, w poznaĹskich pasach drogowych sadzone sÄ jedynie gatunki najbardziej odporne. CzÄĹÄ z nich oddzielona jest od szkodliwych czynnikĂłw Ĺcianami murkĂłw, czÄĹÄ sadzona jest w gazonach i donicach. NiektĂłre towarzyszÄ ce ruchliwym trasom komunikacyjnym sezonowo zabezpieczane sÄ matami. Nawet przy pielÄgnacji wszystkich mĹodych obsadzeĹ ĹÄ cznie z ich podlewaniem, straty
z powodu naduĹźywania soli w drzewostanie przyulicznym z roku na rok sÄ coraz wiÄksze.
Szkodliwe dziaĹanie soli wpĹywa rĂłwnieĹź na zniszczenia nawierzchni jezdni i chodnikĂłw, korozjÄ obiektĂłw inĹźynierskich (mostĂłw, wiaduktĂłw, kĹadek) oraz elementĂłw infrastruktury drogowej, takich jak na przykĹad latarnie uliczne, kosze, barierki, ogrodzenia, niszczenie infrastruktury podziemnej, zanieczyszczenie wĂłd gruntowych, elewacji budynkĂłw, korozjÄ samochodĂłw, zwĹaszcza podwozi, opon, karoserii, niszczenie obuwia.
Zwracamy siÄ z gorÄ cym apelem do mieszkaĹcĂłw, dozorcĂłw o uĹźywanie ekologicznych materiaĹĂłw uszorstniajÄ cych i ograniczenie stosowania materiaĹĂłw chemicznych, zaopatrzenie siÄ w piasek, nie uĹźywanie soli do wytapiania Ĺniegu oraz o nie skĹadowanie Ĺniegu, bĹota poĹniegowego wokóŠdrzew i na terenach zieleni przyulicznej. Prosimy kierowcĂłw o przygotowanie samochodĂłw do jazdy w zimie, wymianÄ opon na zimowe, dostosowanie jazdy, zwĹaszcza prÄdkoĹci do warunkĂłw zimowych.
Informujemy, ze wspĂłlnie z innymi sĹuĹźbami miejskimi, WydziaĹem Ochrony Ĺrodowiska UMP, przygotowywana jest ulotka mĂłwiÄ ca o szkodliwoĹci dziaĹania soli na zieleĹ przyulicznÄ . UlotkÄ bÄdÄ kolportowaÄ straĹźnicy miejscy oraz kontrolerzy SPP.
KoĹo Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego Sekcji Architektury Krajobrazu zapowiedziaĹo organizacjÄ happeningĂłw, ktĂłrych celem bÄdzie edukacja ekologiczna. O zaangaĹźowanie siÄ w dziaĹania na rzecz zwiÄkszenia ĹwiadomoĹci ekologicznej mieszkaĹcĂłw Poznania poprosiliĹmy przedstawicieli poznaĹskich mediĂłw.
foto ZDM
Zobacz więcej: |
» Prezentacja z konferencji prasowej |