Nowa zieleĹ na JeĹźycach | |
2011-04-28
|
Pracami objÄte zostaĹy ulice:
⢠Gajowa
⢠Jackowskiego
⢠Jeşycka
⢠Kochanowskiego
⢠Mylna
⢠plac Asnyka
⢠Polna
⢠PoznaĹska
⢠Sienkiewicza
⢠SĹowackiego
⢠Wawrzyniaka
W ramach prac zwiÄ zanych z rewaloryzacjÄ zieleni poprawie ulegĹy warunki siedliskowe starych drzew, posadzono rĂłwnieĹź 200 nowych drzew. Nowo posadzone drzewa: robinie biaĹe (odmiana kulista), klony polne, wiĹnie osobliwe (odmiana kulista) objÄte zostaĹy intensywnÄ , staĹÄ pielÄgnacjÄ . W jej zakres wchodzi m.in.: podlewanie, nawoĹźenie, odchwaszczanie. Intensywna pielÄgnacja gwarancyjna prowadzona bÄdzie przez najbliĹźsze 2 lata przez wykonawcĂłw. W miejscach szczegĂłlnie naraĹźonych na najeĹźdĹźanie przez samochody drzewa odgrodzone zostaĹy mechanicznymi zabezpieczeniami. Sadzenie nowych drzew kaĹźdorazowo zwiÄ zane byĹo z peĹnÄ wymianÄ gruntu. PolegaĹo to na wywozie podĹoĹźa zdegradowanego, zasolonego i ubitego oraz dowiezieniu i rozplantowaniu podĹoĹźa strukturalnego (z domieszkÄ kamieni i kliĹca), ktĂłre umoĹźliwi prawidĹowÄ wymianÄ gazowÄ , co zdecydowanie poprawi zdrowotnoĹÄ systemĂłw korzeniowych drzew. Stosowanie mieszanek strukturalnych jest technologiÄ szeroko stosowanÄ USA oraz w krajach Europy Zachodniej przy obsadzeniach wykonywanych na terenie powierzchni caĹkowicie zabrukowanych. W Polsce po raz pierwszy takÄ mieszankÄ zastosowano w roku 2007 podczas prac przy budowie trasy tramwajowej na ul. PodgĂłrnej w Poznaniu.
PoprawÄ warunkĂłw siedliskowych istniejÄ cych starych drzew przyulicznych uzyskaliĹmy dziÄki:
- powiÄkszeniu niezabrukowanej powierzchni wokóŠdrzew, co wpĹywa na poprawÄ warunkĂłw powietrznych podĹoĹźa, zwiÄksza siÄ teĹź w ten sposĂłb dostÄpnoĹÄ wody opadowej;
- montaĹźowi ogranicznikĂłw uniemoĹźliwiajÄ cych okaleczanie drzew przez parkujÄ ce samochody;
- mulczowaniu powierzchni pod drzewami zrÄbkami drzewnymi, ktĂłre majÄ za zadanie utrzymanie wilgotnoĹci, zmniejszenie amplitudy temperatur, stopniowe wprowadzanie materii organicznej zwiÄkszajÄ cej kompleks sorbcyjny podĹoĹźa i dostÄpnoĹÄ pierwiastkĂłw mineralnych;
- czÄĹciowej wymianie zdegradowanego zasolonego zbitego gruntu wokóŠstarych drzew;
- wydzieleniu terenu zieleni od nawierzchni twardych poprzez montaĹź wyniesionych krawÄĹźnikĂłw, obrzeĹźy , gazonĂłw, dziÄki czemu zostaje ograniczony dostÄp soli
z nawierzchni chodnikowych.
Trzeba przypomnieÄ, Ĺźe z uwagi na bardzo wczesny listopadowy atak zimy, czÄĹÄ prac prowadzono w warunkach dalekich od typowych dla jesiennej aury: podczas opadĂłw Ĺniegu i temperatur poniĹźej zera. Nie ma jednak wÄ tpliwoĹci, Ĺźe pozostaĹo to bez wpĹywu na kondycjÄ drzew. Drzewa wĂłwczas posadzone byĹy w peĹni przystosowane do sadzenia i przebywania w warunkach zimowych, do temperatur nawet do ponad minus 30 stopni Celsjusza. ZostaĹa zastosowana technologia sadzenia z zabezpieczeniem korzeni (tzw. bryĹy korzeniowej), ktĂłra umoĹźliwia sadzenie drzew w okresie bezlistnym. Drzewa sadzone byĹy w podĹoĹźe ĹwieĹźo wymienione, dowoĹźone sukcesywnie z pryzmy, czyli w peĹni luĹşne. Nie byĹo wiÄc obawy, Ĺźe bryĹy posadzonych drzew ucierpiÄ od mrozu z powodu niemoĹźnoĹci otulenia ich urodzajnym podĹoĹźem. Natomiast drzewa z tzw. goĹym korzeniem moĹźna sadziÄ tylko w czasie, kiedy termometry wskazujÄ temperatury powyĹźej zera. Drzewa w tzw. pojemnikach czyli donicach moĹźna sadziÄ przez caĹy rok.
W ostatnich dniach marca koĹczono montaĹź sĹupkĂłw chroniÄ cych drzewa przed najeĹźdĹźaniem, montowano czÄĹÄ palikĂłw, uzupeĹniano nawierzchnie bitumiczne wokóŠpowiÄkszonych mis i mulcz wokóŠdrzew.
Obecnie rozpoczÄto przy drzewach wiosenne prace ogrodnicze. Pobrano rĂłwnieĹź do analizy prĂłbki podĹoĹźa w celu okreĹlenia ich stopnia zasolenia.
Zrewaloryzowana zieleĹ objÄta zostaĹa intensywnÄ pielÄgnacja gwarancyjnÄ . Prowadzona bÄdzie ona przez najbliĹźsze 2 lata przez obu gwarantĂłw (firmy: Gardens ZakĹad KsztaĹtowania Zieleni z siedzibÄ w Promnicach oraz Park M Sp. z o.o. z siedzibÄ w Starym SÄ czu). Po tym okresie pielÄgnacja powierzona zostanie kolejnej firmie, wyĹonionej na drodze przetargu nieograniczonego.
Opinia dr WiesĹawa SzydĹo z Katedry RoĹlin Ozdobnych SGGW w Warszawie
âSadzenie drzew liĹciastych przy ujemnej temperaturze w okresie listopad/grudzieĹ nie stanowi problemu z punktu widzenia praktyki ogrodniczej. NaleĹźy pamiÄtaÄ, Ĺźe w klimacie Polski z takÄ sytuacjÄ moĹźemy siÄ spotkaÄ stosunkowo czÄsto. Z âroĹlinnegoâ punktu widzenia temperatury ujemne wpĹywajÄ oczywiĹcie negatywnie na system korzeniowy ale silne uszkodzenia korzeni wystÄpujÄ dopiero w temperaturach poniĹźej -15°C, co przy sadzeniu drzew z bryĹÄ korzeniowÄ moĹźe mieÄ miejsce tylko w wyniku kilkugodzinnego przebywania roĹlin z nieosĹoniÄtÄ bryĹÄ korzeniowÄ na duĹźym mrozie. Dlatego drzewa przed posadzeniem na miejsce staĹe powinny przebywaÄ w specjalnych doĹownikach lub bryĹy korzeniowe powinny byÄ zabezpieczone materiaĹem izolacyjnym np. liĹÄmi, korÄ , torfem. Podstawowym problemem sadzenia roĹlin przy temperaturach ujemnych jest oczywiĹcie zamarzniÄty grunt, ktĂłry moĹźe skutecznie uniemoĹźliwiÄ wykopanie odpowiednich doĹĂłw. JeĹźeli wykopanie doĹĂłw nie nastrÄcza trudnoĹci to sadzenie moĹźna z powodzeniem przeprowadziÄ.
Warto dodaÄ, Ĺźe w niektĂłrych przypadkach np. przy przesadzaniu starych drzew, wykorzystuje siÄ mrĂłz do utrwalania bryĹ korzeniowych, gdyĹź zamarzniÄte bryĹy korzeniowe moĹźna Ĺatwiej transportowaÄ co pozwala na przesadzanie nawet duĹźych, nieszkĂłĹkowanych egzemplarzyâ.
foto ZDM: zieleĹ na ulicach SĹowackiego, Wawrzyniaka, Kochanowskiego
Zobacz więcej: |
» Zmiany w poznaĹskiej Strefie PĹatnego Parkowania. Od maja JeĹźyce w SPP |