Od jutra mogą funkcjonować ogródki gastronomiczne na Starym Rynku
2010-03-31
Zarząd Dróg Miejskich jutro wyda pierwsze zezwolenia na działalność ogródków gastronomicznych na płycie Starego Rynku. Mieszkańcy Poznania oraz turyści będą mogli cieszyć się smakiem kawy na świeżym powietrzu w promieniach kwietniowego słońca. Tryb przyznawania oraz zasady urządzania i funkcjonowania ogródków gastronomicznych określa Zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania z 24.02.2005 roku, ze zmianami z dnia 30.03.2010 roku. Warto wymienić kilka z nich:
- ogródek winien być wyposażony w kosze na śmieci, które powinny być codzienne opróżniane i okresowo dezynfekowane,
- dzierżawca winien dbać o czystość i porządek na terenie ogródka i w odległości 2 metrów od jego granicy,
- zakazana jest emisja muzyki mechanicznej, dopuszczalna jest muzyka „na żywo” z zachowaniem ciszy nocnej w godzinach od 22.00 do 6.00,
- na widocznym miejscu musi być umieszczona informacja o dostępnych toaletach, z których mogą korzystać klienci danego ogródka.
Sezon na ogródki rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 30 września z możliwością przedłużenia do końca października. O lokalizację ogródków mogą wnioskować podmioty gospodarcze, które prowadzą działalność gastronomiczną w budynkach przylegających do płyty Starego Rynku. Podmioty podpisujące umowę z Zarządem Dróg Miejskich muszą przedstawić zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków na lokalizację ogródka. Miesięczny czynsz dzierżawny wynosi 50 złotych netto za każdy metr kwadratowy. ZDM pobiera również kaucję w wysokości 3000 złotych od przedsiębiorstw, które w poprzednich latach przestrzegały zasad lokalizacji i funkcjonowania ogródków oraz od tych, które po raz pierwszy występują z wnioskiem o lokalizację ogródka. Kaucja dla pozostałych przedsiębiorców wynosi 10000 złotych.
Tylko na odcinku między ulicami Wielką a Woźną dopuszcza się możliwość usytuowania stolików i krzeseł bezpośrednio na chodniku, z zachowaniem 1,5 m przejścia dla pieszych.