Nowe technologie na drodze
2008-10-07
„Oznakowanie poziome nawierzchni drogowych jest jednym z elementów drogi istotnych dla sprawności i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podstawowym zadaniem oznakowania poziomego jest ukierunkowanie ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg”, czytamy w materiałach Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
W Poznaniu, w administracji Zarządu Dróg Miejskich, znajduje się ponad 220 tysięcy metrów kwadratowych oznakowań poziomych jezdni. Co roku zlecamy odnawianie całego oznakowania poziomego. Intensyfikacja prac następuje wiosną i latem. Od kilku lat ZDM stosuje nowe technologie dzięki którym oznakowanie jest trwalsze, lepiej widoczne także w trudnych warunkach drogowych.
Oznakowanie poziome wykonane z masy chemoutrwaldzalnej, charakteryzuje się większą szorstkością, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo pieszych i pojazdów. Nowy typ oznakowania jest również lepiej widoczny podczas opadów deszczu i śniegu dzięki temu, że o około 3 mm wystaje ponad powierzchnię jezdni .
Oznakowanie z masy chemoutwardzalnej wykonano na ulicy Serbskiej między Naramowicką a rondem Solidarności oraz na skrzyżowaniu ulic Polskiej i Dąbrowskiego. W tym roku ZDM planuje wykonanie 1000 metrów kwadratowych tego typu oznakowania.

Trwa również wykonywanie oznakowania na nawierzchniach z kostki kamiennej. Po raz pierwszy w Poznaniu drogowcy stosują technologię sprawdzoną między innymi we Francji i Belgii. Polega ona na układaniu białej, prefabrykowanej taśmy na nawierzchnię z kostki kamiennej. Taśma jest przyklejana „na gorąco” specjalnym klejem bitumicznym. Fugi zaś są wypełniane masą bitumiczną. Ten rodzaj oznakowania można spotkać na przejściach dla pieszych na ulicach: Jerzego (przy szkole), Krysiewicza i Szymańskiego przy placu Wiosny Ludów, Szewska – Wielka, Mostowa – Wielka, Al. Marcinkowskiego przy księgarni św. Wojciecha. Plan ZDM przewiduje wykonanie w tym roku 200 metrów kwadratowych tego rodzaju oznakowania.