*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Tydzień Zrównoważonego Transportu

2016-09-16
Rozpoczyna się Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ramach kampanii promującej oszczędne i ekologiczne środki komunikacji Miasto Poznań zaplanowało szereg atrakcji: festyn rodzinny, happeningi, promocyjną taryfę Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz specjalną strefę Park(ing)ową. Punktem kulminacyjnym będzie obchodzony 22 września Dzień bez Samochodu.

- Gorąco zachęcam do udziału w wydarzeniach Tygodnia Zrównoważonego Transportu, szczególnie tych zaplanowanych na 17 września. Ja będę obecny zarówno na Łęgach Dębińskich, jak i na Ratajczaka i Świętym Marcinie, żeby całym sercem i wiedzą promować zrównoważony transport - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zarząd Dróg Miejskich wraz z Rowerowym Poznaniem zaprasza na specjalne stoisko które znajdować się będzie na Świętym Marcinie tuż obok skrzyżowania z ul. Ratajczaka.

W sobotę (17 września) powiemy jak poruszać się po powiększonej strefie Tempo 30 i po Kaponierze. Rozdawać będziemy przewodniki i mapy z zaznaczonymi (oprócz wcześniej istniejących) nowymi trasami rowerowymi oraz stacjami Poznańskiego Roweru Miejskiego. Z pewnością przydadzą się one wszystkim, którzy traktują rower jako środek transportu lub przymierzają się do jeżdżenia jednośladem.

Specjaliści od ruchu rowerowego wyznaczać będą chętnym trasy najlepszych dla nich dojazdów z miejsca zamieszkania do szkoły, czy też pracy. Chętnie też wysłuchamy opinii na temat nowych rozwiązań komunikacyjnych.

Co jeszcze będzie się działo w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu?

W ramach promocji transportu publicznego i roweru miejskiego, w dniach od 16 do 22 września wprowadzona zostanie specjalna taryfa promocyjna dla użytkowników Poznańskiego Roweru Miejskiego. Dla wszystkich użytkowników pierwsza godzina wypożyczenia roweru miejskiego będzie całkowicie darmowa.

W sobotę w parku Jana Pawła II. W godzinach od 11.00 do 17.00 w trakcie rodzinnego pikniku, przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego postarają się udowodnić, że wybór transportu publicznego to wybór wysokiej kultury podróżowania. Na Łęgach Dębińskich pojawią się także kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, którzy opowiedzą i oprowadzą zainteresowanych po autobusie Solaris najnowszej generacji, pierwszym w Polsce autobusie z napędem hybrydowym. Będzie także lubiana przez dzieci maskotka Bimbola, która będzie rozdawać upominki.

Także 17 września na tory Poznania powróci historyczny tramwaj typu N. Będzie kursował po mieście, w wybranych punktach Poznania (tam gdzie nie odbywa się liniowy ruch tramwajowy) mini-koncerty dla mieszkańców zagra Orkiestra Miejska przy MPK.

Poznańskie ulice nabierają nowych funkcji. Po kilku latach dyskusji, konsultacji i testów, miejsca parkingowe na Taczaka, Wrocławskiej i Żydowskiej przemieniają się latem w ogródki, tzw. woonerfy. Krok po kroku, metr po metrze, ulice w centrum stają się miejscami już nie tylko przyjaznymi dla posiadaczy samochodów, ale też pieszych i rowerzystów. 17 września Malta Festiwal udowodni jak przyjemnie można spędzić czas w centrum Poznania, wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i innymi mieszkańcami, na kilkudziesięciu miejscach parkingowych w ramach Park(ing)Day.

Do wspólnego świętowania zaproszono ponad 30 zaprzyjaźnionych instytucji kultury, kawiarni, małych przedsiębiorstw, by wystawić przed witrynami stoliki, krzesła, doniczki z zielenią i zamienić kawałek ulicy w miejsce przyjazne człowiekowi. Miejsca parkingowe posłużą też do szydełkowania, wcielania się w operowych bohaterów czy rozgrywania szachowych partyjek.

Szykowany jest także "kulturalny parking". Przy ul. Ratajczaka, między ulicami św. Marcin i 27 Grudnia, powstanie specjalny Pas Kultury, który tworzony jest razem z Biblioteką Uniwersytecką, Biblioteką Raczyńskich, Centrum Informacji Miejskiej, Muzeum Narodowym, Teatrem Polskim, Gazetą Wyborczą, Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną i Wydawnictwem Miejskim. Każdy z podmiotów szykuje na ten dzień coś specjalnego.

Wszystko to odbędzie się bez zamykania ulic. Organizatorzy chcą udowodnić równowagę między interesem każdego z użytkowników ulicy. - Samochody wciąż są ważnym i częstym środkiem transportu wielu poznaniaków, ale to ulice przyjazne dla pieszych pełnią miastotwórczą rolę - przekonuje Mikołaj Bylka, rzecznik Fundacji Malta.

Kulminacją Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada 22 września. Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego, organizowanego przez ZTM, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Zrównoważony transport to idea efektywnej komunikacji, korzystnej ekonomicznie i minimalizującej szkodliwy wpływ pojazdów na środowisko. Skupia się zarówno na kontroli emisji szkodliwych spalin, jak również na promocji środków transportu wykorzystujących energię odnawialną. Transport zrównoważony zakłada także ograniczenie niszczenia przestrzeni miejskiej wskutek dominacji indywidualnego transportu samochodowego - wielkich parkingów lub samochodów zajmujących chodniki i inną przestrzeń dla pieszych.
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej