*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Poznańska zieleń przyuliczna - przykład do naśladowania. Seminarium edukacyjne w Kielcach

2015-04-14
Poznańska zieleń przyuliczna jest przykładem dla innych miast. Z naszych doświadczeń skorzystali samorządowcy z Wrocławia, Zielonej Góry, Warszawy, Puław. Na spotkania z nami przybywali przedstawiciele z Częstochowy, Bytomia, Gdyni. Warto wspomnieć, że np. Ogrodnik Miejski z Gdyni, Pani Maura Zaworska tuż po objęciu swego stanowiska w 2010 roku gościła u nas zapoznając się efektami naszej pracy. Wiele słów uznania i życzenia dalszych sukcesów pod adresem poznańskiego ZDM przekazała Pani Maura Zaworska w trakcie debaty o stanie zieleni Poznania w lutym 2015 r., podczas targów Gardenia.
W ubiegłym tygodniu ZDM gościł w Kielcach, gdzie odbyło się seminarium nt. zieleni. W seminarium uczestniczył przedstawiciel drogowców zaproszony przez Prezydenta Kielc. Warto wspomnieć, że Kielce to kolejne miasto, które doceniło rolę zieleni w mieście. W zaproszeniu skierowanym do ZDM, wskazano poznańską zieleń przyuliczną jako ?przykład szczególnych starań o szatę rośliną? poprzez ?nowatorskie w skali kraju rozwiązania (?) profesjonalne projektowanie, utrzymanie i pielęgnację?. Jest nam miło, że następne miasto chce brać przykład z poznańskiej zieleni przyulicznej. Uznając poznańską zieleń przyuliczną jako przykład warty naśladowania.
Podczas kwietniowego seminarium w Kielcach zwrócono uwagę na wiele aspektów dotyczących zieleni. Pani prof. dr hab. A. Świercz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc omówiła stan zieleni w Kielcach wskazując zarówno na zaniedbania, braki, niewystarczającą dbałość o zachowanie starodrzewu jak i na konieczność poprawy wizerunku miasta poprzez wprowadzenie wyższych standardów w tym zakresie. Profesor dr hab. inż. Marek Siewniak z Europejskiej Rady ds. Drzew (EAC), podzielił się swoimi doświadczeniami w ocenie drzew zagrażających bezpieczeństwu życia i mienia mieszkańców. Przedstawił symptomy drzew niebezpiecznych i metody określające ich statykę.
Prezentacja Wydziału Terenów Zieleni ZDM zatytułowana została Zieleń przyuliczna Poznania: problemy, porażki i sukcesy. Jej skrócona wersja załączona jest na stronie internetowej ZDM, w zakładce ?zieleń przyuliczna?. W prezentacji zwróciliśmy uwagę na szczególnie niesprzyjające zieleni, trudne warunki w poznańskich pasach drogowych. Podzieliliśmy się wypracowanymi metodami poprawy warunków siedliskowych drzew przyulicznych. Wśród porażek wskazaliśmy, pomimo podejmowanych działań edukacyjnych i informacyjnych wciąż jeszcze niską świadomość ekologiczną społeczeństwa. Konieczne są dalsze, konsekwentne działania na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej. Stąd nasza obecność na konferencjach, targach, tworzenie informacji poświęconych ochronie zieleni, artykuły w prasie codziennej, branżowej, w programach ekologicznych, w których zwracamy uwagę na korzyści płynące z posiadania zieleni w mieście.
Zwracamy uwagę na ignorowanie i niszczenie zieleni przez przedstawicieli branż budowlanych. Do zaniedbań często dochodzi podczas budowy i przebudowy sieci uzbrojenia terenu oraz remontów dróg i chodników. Firmy wykonawcze mające zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu przeprowadzenia inwestycji, pomimo ściśle określonych przez nas warunków i zakazów ?zbliżania się do drzew i krzewów?, ignorują wydane warunki. Problemem jest również nielegalne parkowanie w terenach zieleni: na trawnikach i tuż przy drzewach. Jest to częsta przyczyna niszczenia drzew, krzewów i powstawania klepisk. Bezprawne przycinanie koron drzew zlokalizowanych w pobliżu nośników reklamowych to kolejny przykład ignorancji i braku wiedzy.
Przedstawiliśmy również procedury jakie udało się wypracować, by móc wymagać wysokiej jakości materiałów i wykonawstwa. Podczas wystąpienia zaprezentowaliśmy sposób ochrony najmłodszych drzew i krzewów przed szkodliwym zasolonym błotem pośniegowym i aerozolem solnym.
Na zakończenie prezentacji pokazaliśmy cześć zdjęć dokumentujących nasz 10 ? letni wysiłek w tworzenie nowej jakości zieleni przyulicznej (18.000 drzew, 400.000 krzewów), a także ilustrujących te tereny przed i po rewaloryzacji. Ta część naszej prezentacji cieszyła się największym zainteresowaniem. Prezydent Kielc zwrócił się do nas z prośbą o przekazanie naszej dokumentacji fotograficznej ilustrującej porównania terenów przed i po rewaloryzacji. Dopiero mając takie porównania przed oczami widać jak bardzo na lepsze zmienił się pas drogowy, zieleń przyuliczna w Poznaniu. Widać również ile pracy i wysiłku ta transformacja wymagała.
Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów, za które serdecznie dziękujemy.

foto ZDM
Zobacz więcej:
» Seminarium edukacyjne „Zieleń w mieście” w Kielcach. Prezentacja
» Zieleń w mieście. Szanse na rozwĂłj, zagroĹźenia
» FB Zieleń przyuliczna Poznania
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej